Dixeso je řada didaktických karetních her. Postupně se zde budete setkávat s dalšími hrami i dalšími nápady na jejich využití. První sada Dixeso vychází 9. 11. 2012, je zaměřena na vyučování správné výslovnosti hlásky R. Připravujeme 6 logopedických sad Dixesa: L, K, S, dvě sady R a Ř. Bude je možné vzájemně míchat a volit si tak procvičování právě těch hlásek, které potřebujete.

Každá sada má 32 obrázků obsahujících procvičovanou hlásku. Ty jsou řazené do určitých skupin (procvičovaná hláska na začátku slova, na konci slova, uprostřed mezi samohláskami, uprostřed s opěrnou souhláskou atd.) Respektujeme přitom logopedické zákonitosti (slova na procvičování L neobsahují K ani R, slova na K už obsahují L, ale neobsahují R, na vrcholu této pyramidy stojí slova na procvičování Ř.

Dixeso

Pravidla hry DIXESO
Základní hra se hraje podle stejných pravidel jako klasické Pexeso, jen při otočení každé kartičky hráč srozumitelně nahlas pojmenuje obrázek. Zřetelné vyslovení je podmínkou získání nalezené dvojice. Pokud hrajeme s dítětem, které neumí vyslovit písmeno R, samozřejmě mu počítáme jako správnou výslovnost to, co aktuálně zvládá (např. odlehčené D).

Varianta hry
Z balíčku vyberte pro hru jen část dvojic se slovy, která potřebujete procvičovat.Různé sady logopedikého dixesa můžete volně kombinovat (procvičování D, L, S, K, R1, R2, Ř) a vytvořit si vždytakovou herní sadu, která nejlépe vyhovuje situaci a hláskám, které potřebujete procvičovat.

Vyprávěj příběh
Zvolený (nejmladší) hráč vybere 10 kartiček. Ty vyloží obrázkem nahoru doprostřed stolu. Hráči postupně odebírají po jedné kartičce a vyprávějí společně příběh. Každý hráč vždy musí připojit větu obsahující slovo z kartičky kterou odebral.


Vymysli větu
Kartičky se nechají v balíčku. Hráč, který je na řadě, si lízne tři karty a vytvoří větu obsahující daná tři slova. Kartičky si poté nechá. Po každém kole (všichni hráči skládali větu), dá každý hráč jednu ze svých karet tomu, jehož věta se mu nejvíc líbila (byla zajímavá, vtipná apod.). Když už nezbývá dost karet, aby si všichni mohli líznout tři, hra končí. Vítězí hráč s nejvyšším počtem karet.

Vydala Česká pedagogická komora 2012

www.mojeskola.net
Volba povolání
www.mojepovolani.cz
www.evropskesrdce.cz
www.mcr-hry.cz

 

 


Domů Pro učitele Pro žáky a hráče Pro rodiče Pro vydavatele Další projekty

Články
Dixeso

O nás
Kontakty

Autoevaluace
Pedag. poradna
Filmová výchova
Legie - projekt
Vaclav IV. projekt
Stmelovací kurzy

Moje Povolání
Deskové hry
Legie - projekt
Vaclav IV. projekt
Albigenští larp
Larpy Halabulu
Autoevaluace - hodnocení školy

Pedagogická poradna
Moje Povolání
Autoevaluace
Kouč pro vás
Certifikace MojePovolani.cz
MostPresGeneraci.cz
Filmova-Vychova.cz
Mcr-hry.cz
Prometheove.cz
Legie - 100 let
Vaclav IV.

© Copyright Ceská pedagogická komora 2012 - 2014.
Provozovatelem serveru Dixeso.cz a realizátorem projektu Dixeso - didaktická pexesa je Česká pedagogická komora se sídlem Václavkova 2/176, 160 00 Praha 6, IČ: 26661136.